Астрономија и астронаутика
Најпросто кажано, плазма е четвртата агрегатна состојба на материјата, покрај трите претходно дефинирани агрегатни состојби во кои материјата може да се појавува во зависност од температурата на која таа е изложена: цврста, течна и гасовита. Следното прашање е: кога материјата преминува во...
Објавено на 30.12.2013 - 11:59

Омнибус
Кромидот сигурно ќе измами некоја солза од вашето око и ќе остави непријатен здив во устата, но дефинитивно ќе го снабди вашиот организам со вредни хранливи материи. Од дамнина кромидот е омилена состојка во специјалитетите на светските кујни. Во Азија и на Блискиот Исток се одгледува повеќе од...
Објавено на 27.12.2013 - 15:29

Астрономија и астронаутика
Минатата недела, на 18 декември, вселенскиот телескоп Хабл за последен пат се обиде да ја најде кометата Исон. Како што очекуваа повеќето од астрономите, на добиените фотографии не постојат докази дека кометата Исон преживеала. Првата слика претставува композитна фотографија добиена со комбинација...
Објавено на 25.12.2013 - 16:26

Медицина
Американските научници открија дека машките и женските тела реагираат сосема различно на иста храна. Жените по правило повеќе размислуваат за здравата исхрана од мажите, но американските научници тврдат дека тоа има повеќе врска со телото отколку со волјата. Тестовите извршени на глувци докажале...
Објавено на 24.12.2013 - 15:12

Аудио и видеотехника
Компанијата LG Electronics (LG) најави дека на претстојниот Меѓународен саем за потрошувачка електроника (CES), кој ќе се одржи во почетокот на јануари во Лас Вегас, ќе го претстави првиот закривен Ultra HD телевизор, 105UB9, со однос на екранот од 21:9. Овој премиум телевизор исто така е и прв...
Објавено на 23.12.2013 - 12:18

Аудио и видеотехника
Дипломираните студенти Апурва Киран и Роберт МекКарди од Универзитетот "Корнел" успеаја да направат функционален звучник со помош на 3Д печатач. Она што е значајно за овој дизајн е дека се работи за конвенционален електродинамички звучник. Тоа значи дека не се испечатени само рамката и конусот туку...
Објавено на 20.12.2013 - 16:16

Автомобилска техника
Оваa зима и македонските возачи со своите семејства ќе можат да уживаат во патувањето и зимскиот одмор со новиот автомобилски убавец ŠKODA Rapid Spaceback, благодарение на генералниот увозник за ŠKODA – "Porsche Macedonia". Атрактивен и економичен, првиот хечбек модел во компактната класа на ŠKODA...
Објавено на 19.12.2013 - 11:14

Автомобилска техника
Во почетокот беше еуфорија проследена со безгрижност. Потоа дојдоа првите ладни тушеви со недостатокот на нафта и нејзината висока цена. Следуваше помирување со високата цена, па натамошно зголемување на продукцијата на автомобили, и дојдоа првите аларми за загадување на животната средина. Денеска...
Објавено на 17.12.2013 - 10:31

Астрономија и астронаутика
Првиот воопшто кинески месечев ровер од викендов се тркала по површината на Месечината. По успешното одвојување од лендерот роверот започна да ја истражува локацијата на којашто слета во Заливот на виножитата. Лунарниот лендер Чанг'е 3 пристигна на Месечината во сабота (14 декември), во 9 часот и...
Објавено на 16.12.2013 - 13:11

Омнибус
На денот на отворањето на новиот трговски центар Capitol Mall во Аеродром, Македонски Телеком отвора нова продавница. Новата продавница е една од трите во Македонија која нуди мултимедијално искуство за корисниците. Станува збор за нов продажен концепт, кој засега го има само во продавниците во...
Објавено на 13.12.2013 - 17:32

Pages