Телекомуникации
Синоќа во одлична атмосфера во Скај бар, Хотел Русија во присуство на бројните гости и, се разбира, претставниците на Huawei, беше промовиран новиот, долго очекуван, Huawei P9. Ова е првиот паметен телефон кој произлегува од соработката на Huawei со светскиот култен бренд Leica. P9 има двојна камера, што е новина кај паметните телефони, и според производителот ова на корисниците би требало да им овозможи да ги доловат најживописните бои, а истовремено да направат и впечатливи црно-бели фотографии
Објавено на 13.05.2016 - 18:45

Информатика
Интел објави серија нови технологии, инвестиции и соработки насочени кон побрзо и полесно спроведување на различни нивоа услуги “во облак“ за фирмите. Претпријатијата сакаат поголема флексибилност и избор со воведувањето на услугите на облак, со цел да се поттикне иновацијата, но истовремено да се одржи контрола врз повеќето стратешки средства. Покрај желбата да се инвестира во модерна, софтверски дефинирана инфраструктура (СДИ), компаниите веруваат дека оваа инвестиција може да биде комплексна и дека одзема време.
Објавено на 07.04.2016 - 19:30

Електроника
Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ денес, 7.4.2016 година, ја отвори новата Лабораторија за програмабилни логички управувачи и SCADA системи (системи за супервизорско управување и прибирање податоци).
Објавено на 07.04.2016 - 18:30

Омнибус
Ако на 31-ви март околу 19 часот се најдете во близина на МКЦ, секако влезете. За тогаш е најавено гостување на Ард Луи, професор по теоретска физика на Универзитетот Оксфорд, каде ја води интердисциплинарната истражувачка група којашто ги проучува прашања што се преклопуваат меѓу хемијата,...
Објавено на 25.03.2016 - 20:03

Астрономија и астронаутика
Скопското астрономско друштво го организира 19-тиот Воведен курс по астрономија кој ќе започне во четврток, на 31.3.2016 г. Целта на курсот е посетителите да се запознаат со основните принципи и факти од областа на астрономијата, без да им бидат потребни предзнаења од оваа наука. Астрономските...
Објавено на 22.03.2016 - 23:03

Роботика
Годинава по седми пат, во организација на ФЕИТ се одржува семинарот за роботика RoboMac, чијашто цел е популаризација на роботиката меѓу студентите од Македонија и Европа. Целите на RoboMac се: oвозможување на практична работа од областа на роботиката; меѓусебна размена на знаења и искуства од оваа...
Објавено на 06.03.2016 - 16:40

Макетарство и моделарство
Вечерва, во 20 часот, ќе биде отворена веќе третта по ред изложба на макети и диорами во организација на макетарскиот клуб “Мајор Михајло Ивановски - Микс” на којашто ќе може да се видат макети и диорами изработени од членовите на клубот, но и од страна на нивните гости. Новитет оваа година е што...
Објавено на 03.03.2016 - 19:23

Електротехника
На 22 март од 11 до 15 часот во организација на Дарис инженеринг од Скопје е планирано да се одржи семинaр за најновите технологии за громобранска заштита. Еднодневниот семинар е наменет за сите инженери и техничари чија работа, професионална определба или интерес се поврзани со громобранските...
Објавено на 01.03.2016 - 20:15

Телекомуникации
Интел корпорацијата објави нови партнерства во индустријата и производи кои ги поставуваат основата за побрзи, попаметни и поефикасни 5G безжични мрежи дизајнирани за да испорачаат неверојатни нови искуства низ секојдневниот живот. Од вградени уреди во опремата на спортистите и беспилотни летала со...
Објавено на 24.02.2016 - 15:30

Информатика
Интел корпорацијата и номинираната за награда од академијата, шест-кратната добитничка на GRAMMY наградaта, глобалната музичка икона Лејди Гага обезбеди музичко искуство налик ниедно друго на 58-мите годишни GRAMMY награди, кои беа пренесувани во живо на CBS. Додавајќи на уникатниот артистички стил...
Објавено на 17.02.2016 - 19:30

Pages