Хемија
Истражувачи од Државниот универзитет во Мичиген откриле дека способноста на еден вид бактерија да издржи неверојатна количина токсичност е клуч за создавање на 24-каратно злато. – Ова што го работиме ние е микробиолошка алхемија – претвораме нешто што нема вредност во цврст благороден метал кој е...
Објавено на 23.11.2012 - 11:30

Астрономија и астронаутика
Најголемиот речен кањон на Земјата, Големиот Кањон (Grand Canyon) на реката Колорадо, во Аризона, САД – долг 446 km, широк 29 km, длабок 1,8 km – наликува на мала гребнатинка во споредба со "Valles Marineris", втората знаменитост на планетата Марс (првата знаменитост на Марс е Olympus Mons,...
Објавено на 19.11.2012 - 12:12

Биологија
Истражувањата спроведени на шимпанзата покажале дека овие цицачи, како и луѓето, се погодени од смртта на близок член од семејството или членови од нивната група. Согледувањата за тоа како шимпанзата реагираат на мртви и на придружници кои умираат укажуваат на тоа дека нивната свест за смртта е...
Објавено на 16.11.2012 - 10:56

Автомобилска техника
Од денес, 15.11.2012, Порше Македонија ја збогати својата понуда со долгоочекуваниот модел на Volkswagen – Golf 7, седмата генерација на кралот на компакт класата – VW Golf и миленик на Европа, и луксузното возило од гамата на Audi – моделот Audi А3. Промоцијата на овие два модела за македонскиот...
Објавено на 15.11.2012 - 16:11

Информатика
Компанијата ХП ги откри деталите за својата соработка со Universal Music, најголемата светска музичка групација, а кои се однесуваат на регионот на ЕМЕА (Европа, Блискиот Исток и Африка). За да го прослават лансирањето на новата услуга HP Connected Music, каде може да се најдат ексклузивните...
Објавено на 14.11.2012 - 16:59

Информатика
Корпорацијата Интел го претстави новиот копроцесор Intel Xeon Phi, кој претставува кулминација на сите години поминати во истражување и соработка со цел да се воведе неспоредлив перформанс за иновативни откритија и пробиви во производството, природните науки, енергетиката и други области...
Објавено на 14.11.2012 - 14:28

Омнибус
Оваа година јубилејниот 20-ти по ред Интернационален фестивал на аматерски документарен филм "КАМЕРА 300", се одржа под патронат на УНИКА и под покровителство на Градоначалникот на Битола, м-р Владимир Талевски. На него учествуваа 34 филма од 11 земји, при што за прв пат зеде учество и претставник...
Објавено на 12.11.2012 - 12:18

Медицина
Сте се подготвиле да се сретнете со некој што ви е драг. И само што не сте ја отвориле вратата за да излезете, го слушате гласот на мајка ви: исправи се, гледај како изгледаш. Сте седнале пред комјутерот свиткани како кифла. Пак, гласот на родителите: гледај како седиш. Еден ден ќе сфатиш, но ќе...
Објавено на 09.11.2012 - 15:05

Информатика
Новата опција им овозможува на корисниците да нарачаат отпечатоци директно од нивниот iPhone кои потоа можат да ги преземат во најблискиот продажен салон Snapfish од ХП денес ја најави новата можност за печатење во движење – "Prinst on the Go", новата опција на Snapfish апликацијата за iPhone која...
Објавено на 08.11.2012 - 12:01

Фототехника
Во понеделникот навечер во галеријата “Blackbox” во Сараево (БиХ) беше отворена изложбата "ЕЛЕМА Monochromatic". Оваа изложба претставува еден дел од долгогодишните остварувања на фотоклубот ЕЛЕМА, кој е основан во далечната 1962 година од група студенти-ентузијасти од тогашниот Електро-машински...
Објавено на 07.11.2012 - 14:34

Pages