Метеорологија
Во вечерните часови на 6-ти август 2016-та, поширокото скопско подрачје беше зафатено од невреме со катастрофални последици, проследено со интензивни врнежи од дожд, олуен ветер, силни грмотевици, атмосферски електрични празнења, и поројни поплави. За жал, ова страшно невреме однесе и човечки животи и предизвика големи материјални штети. Анализа на метеоролошките настани прави Владо Спиридонов, нас. вон. професор по метеорологија на Институтот за физика при ПМФ.
Објавено на 27.08.2016 - 14:15

Емитер ви најавува
Почитувани читатели, По речиси една и пол година пауза, повторно сме заедно. За причините кои доведоа до тоа да направивме пауза во излегувањето на ЕМИТЕР имаме пишувано повеќепати, а последен осврт на оваа тема има во колумната на колегата Владимир Филевски објавена во ЕМИТЕР број 1-2/2015. За жал...
Објавено на 22.08.2016 - 17:24

Омнибус
Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од утре, ги отвора вратите за новите 650 студенти во учебната 2016/2017 година. Од нив, 440 бруцоши ќе се запишат во државна квота, односно 210 со кофинансирање. По повод уписите на УКИМ, на...
Објавено на 17.08.2016 - 18:19

Автомобилска техника
Исклучително племенита и корисна едукативна акција превзеде фирмата за производство на автомобили Форд која го третира европскиот пазар. Спровеле истражување за причината за сообраќајните несреќи предизвикани од младите возачи и дошле до фрапантни резултати со негативна конотација. Иако младата...
Објавено на 12.08.2016 - 22:42

Автомобилска техника
Одлични вести за македонските љубители на автомобилскиот дизајн. Младиот дизајнер на екстериер во германскиот автомобилски гигант Мерцедес Бенц Славче Таневски на својот фејзбук профил објави дека почнува со сериско производство купето што тој го дизајнираше. Со нетрпение го чека својот примерок во...
Објавено на 08.08.2016 - 18:36

Астрономија и астронаутика
Објавено на 28.07.2016 - 15:15

Телекомуникации
Радиоаматеризмот кај нас своите почетоци ги бележи пред 70 години кога е основан Радиоаматерскиот сојуз на Македонија. Една од живите легенди на македонското радиоаматерско движење е 90 годишниот Миле Секуловски од Скопје кој што сè уште е активен на радиоаматерските фреквенции. Миле Секуловски,...
Објавено на 26.07.2016 - 15:03

Астрономија и астронаутика
Слика 1: Сондата Џуно во орбита околу Јупитер (уметничка визија).
По 5-годишно “крстарење” во просторот низ Сончевиот систем, вселенската сонда наречена Џуно (Juno) стаса на својата дестинација, и на 4. јули, т.е. на празникот на независноста на САД, таа влезе во орбита околу планетата Јупитер. Името Џуно сондата го добила според името на богињата Jунона, која во староримската митологија му била супруга на врховниот бог Јупитер.
Објавено на 09.07.2016 - 17:30

Електроника
Програмирање на одредена “интелигентна“ функција беше предизвикот на кој работеа педесетина учесници на летната школа „Дизајн на вградливи микрокомпјутерски системи“ на тема “Интернет на нештата“ (Internet of Things), која заврши денес на Факултетот за електротехника и информациски технологии. “...
Објавено на 02.07.2016 - 22:52

Телекомуникации
Претставувањето на Huawei P9 Lite со нетрпение го очекуваа сопствениците на неговиот претходник - Huawei P8 Lite, како и оние корисници кои планираат да купат добар смартфон од средната класа. Смарт телефоните од средната класа се исклучително иновативни уреди со конкурентни цени. Целта на Huawei...
Објавено на 24.06.2016 - 18:07

Pages