Медицина
Во првите денови од вакцинацијата со mRNA вакцините на Фајзер (Pfizer), имаше предупредувања од некои научници дека T-killer клетките (клетките убијци, компонента на клеточниот имунитет), откако ќе ги препознаеле како инфицирани клетките кои содржат и емитуваат шилци од корона вирус (кои самите клетки ги произведувале, бидејќи така биле инструирани од mRNA вакцината, за да предизвикаат реакција антиген-антитело), ќе ги уништувале инаку здравите клетки од организмот. Бидејќи во целиот организам сите клетки емитуваат шилци, тие научници предвидуваа дека клеточниот имунитет ќе го убиел здравиот организам и дека во иднина ќе имало масовно умирање на вакцинираните со mRNA вакцините на Фајзер.
Објавено на 29.07.2021 - 13:00

На граница на науката
Пред 52 години човештвото направи голем подвиг – двајца астронаути од Мисијата Аполо 11 се спуштија на Месечината на 20 јули 1969 и зачекорија по неа на 21 јули 1969 година! Тој триумф на науката и човечкото херојство малку подоцна иницираше една неочекувана и чудна појава – теорија на заговор дека астронаутите не се спуштиле на Месечината и дека тоа е една голема измама на НАСА!? Во оваа серија статии ќе анализираме (и демантираме) повеќе поединечни теми од оваа теорија на заговор, за да може заинтересираните полесно правилно да се информираат, а и да им овозможиме пофокусирано да дискутираат на нашата фејсбук страница за конкретната тема. Во овој седми дел од серијата ќе зборуваме за темата: „Отисокот од чизмата на Олдрин врз месечевото тло“.
Објавено на 29.07.2021 - 11:30

Омнибус
Во овој времеплов оддаваме почест на делото на англискиот физичар и хемичар Џон Далтон, ја одбележуваме појавата на системот Windows NT 3.1, и ги славиме родендените на германскиот хемичар и нобеловец Ханс Фишер, на американскиот лекар и генетичар Барук Семјуел Бламберг и на американскиот теоретски физичар Чарлс Хард Таунс.
Објавено на 28.07.2021 - 15:15

Омнибус
Деновиве, поточно на 23 јули, во јавноста беше објавена жална вест – познатиот физичар-теоретичар Стивен Вајнберг (Steven Weinberg) почина во 88 години од неговиот живот. Тој беше еминентен научник познат по неговиот голем научен придонес во дополнувањето и разјаснувањето на Стандардниот модел на субатомските честички, по неговата работа на полето на теоријата на квантното поле, гравитацијата, суперсиметријата, суперструните и космологијата, како и на теоријата наречена Техниколор. Покрај ова беше и популаризатор на научната мисла, објавувајќи повеќе научно-популарни книги.
Објавено на 28.07.2021 - 13:15

Информатика
Ако се земе предвид дека Visa и Mastercard, како двајца доминантни продавачи во областа на платежните картички, веќе поддржаа картички што користат криптовалути, станува јасно дека дигиталните валути добиваат сè поголема поддршка и динамика. На споменатата акција се приклучи и PayPal, кој исто така започна да ги прифаќа криптовалутите како легитимно платежно средство. До скоро гигантот Амазон сè уште се немаше изјаснето по ова прашање. Но, неодамна беше забележано дека Амазон објави оглас за ангажирање експерти кои се занимаваат со криптовалути, како и со блокчејн технологија. Оваа вест укажува на тоа дека Амазон почнува сериозно да размислува за употребата на криптовалути, а особено на биткоинот...
Објавено на 28.07.2021 - 12:30

Астрономија и астронаутика
Објавено на 27.07.2021 - 13:00

Астрономија и астронаутика
Звучи нешто како од научнофантастичен (ахем, можеби и не многу добар) филм – потрага по знаци за вонземска цивилизација во рамките на нашиот поширок дом. Но, по “прашината” што се крена по минувањето на еден од, барем во нашето модерно доба, најмистериозните објекти низ Сончевиот систем, објектот Оумуамуа, како и низата шпекулации кои се јавија во врска со неговото потекло и намена, многумина сериозни научници сакаат да го “прочешлаат” небото во потрага по слични објекти кои можеби заталкале од меѓуѕвездениот простор во нашето соседство.
Објавено на 26.07.2021 - 18:30

Омнибус
Во овој времеплов го славиме успешното враќање на Земјата на екипажот на Аполо 11, откритието на Мачу Пикчу и првата вселенска прошетка направена од една жена. Покрај ова ги одбележуваме и првата подводна нуклеарна проба и лансирањето на првиот геостационарен комуникациски сателит.
Објавено на 26.07.2021 - 17:45

Физика
Двајца студенти по физика, користејќи вистински податоци од мисијата Касини, го претворија својот проект од прва година во рецензиран научен труд.
Објавено на 26.07.2021 - 13:30

Медицина
Веќе долго време ефективниот репродукциски број Rt стои над единица и дневните броеви на нови случаи забрзуваат со растот (на дијаграмот на втората слика). Покрај стандардните Тетово и Скопје, од вчера избувна и во Куманово, а полека се загреваат и Гостивар, Охрид, Прилеп и Струмица. Ваков раст немавме минатото лето, но да не заборавиме, сега го имаме Делта сојот!
Објавено на 25.07.2021 - 01:45

Pages