Астрономија и астронаутика
Венера фотографирана во ултравиолетовo светлинско подрачје од вселенското летало Pioneer Venus Orbiter (Pioneer 12), на 26 февруари 1979 година
Атмосферата на Венера е речиси целосно составена од јаглерод диоксид, но германските астрономи открија кислород насекаде во атмосферата на планетата – и на нејзината дневна и на ноќната страна од планетата. Откритието може да помогне да се утврди зошто атмосферата на Венера е толку различна од нашата, а сознанијата би можеле да се искористат во поддршката на идните вселенски мисии на Венера.
Објавено на 08.11.2023 - 14:00

Омнибус
Поканата за овој, 31-ви по ред Меѓународен фестивал на аматерскиот документарен филм, ја прифатив со особено задоволство. Драго ми е што, ете, дочекав да присуствувам и на ова издание на Камера 300, како хроничар на оваа прекрасна манифестација од која многу научив за краткометражниот филм. Како дописник на Емитер ви ги пренесувам импресиите и резултатите од фестивалот.
Објавено на 07.11.2023 - 19:30

Медицина
Вообичаено батериите за пејсмејкер траат од 6 до 15 години. Тие можат да бидат вградени во левото рамо на пациентот со жици до срцето за погонување на пејсмејкерот или, пак, директно во срцето како кај безжичниот пејсмејкер или пејсмејкерот без електроди. За промена на батеријата потребна е хируршка интервенција, која може да биде особено комплицирана кај пејсмејкерот без електроди. Тим американски истражувачи разви безжичен пејсмејкер кој како извор на енергија користи отчукувања на срцето.
Објавено на 07.11.2023 - 15:15

Астрономија и астронаутика
На 4 мај 2022 година, лендерот InSight на НАСА забележа рекордно силен потрес на тлото на Марс. Со оглед на тоа што Црвената Планета не поседува тектонски плочи, се сметаше дека се работи за удар од метеорит. Непосредно пред неговата „смрт“ во декември 2022 година, што уследи откако прашината целосно ги покри соларните панели ефективно прекинувајќи го производството на електрична енергија, InSight на НАСА го забележа најсилниот земјотрес што некогаш бил откриен на Црвената планета, т.е. откако сондата слета на Марс токму со цел да ги проучува потресите. Сеизмограмот, протолкуван на Земјата, откри дека потресот бил со јачина од 4,7 степени и дека вибрациите се ширеле низ кората и обвивката приближно шест часа.
Објавено на 07.11.2023 - 11:30

Фототехника
Во среда, 8 ноември, во Културно Информативниот Центар – Скопје, во продажниот салон ќе се отвори завршната изложба на дела настанати на работилниците за алтернативна фотографија кои се одржаа во јули, во село Цапари, во организација на единствениот Зрно-фестивал.
Објавено на 06.11.2023 - 17:45

Астрономија и астронаутика
Линиите на магнетно поле на Сонцето NSF/AURA/NSO
Од неодамнешните мерења од Сончевата динамичка опсерваторија (Solar Dynamic Observatory) на НАСА, кои откриваат брзо слабеење на магнетното поле во поларните региони на нашата ѕвезда, астрономите предвидуваат најнапред исчезнување на половите а потоа целосна инверзија на магнетното поле на Сонцето до крајот на оваа година. Што ова значи за Земјата?
Објавено на 03.11.2023 - 11:45

Физика
Со порастот на лансирања на орбитлни сателити, повеќето вселенски агенции и приватни субјекти се нафатија да ги расчистат неупотребувани објекти во непосредната вселена, а тоа се прави со нивно согорување во атмосферата. При нивното контролирано урнисување, остатоците од разноразните вселенски мисии ослободуваат испарувања од согорените метали. Какви се последиците од ова за Земјата – сè уште не се знае
Објавено на 01.11.2023 - 14:30

Електроника
Истражувачите од Кина се занимаваа со слатка наука и констурираа евтин сензор со кој може да се тестира квалитетот на медот, односно неговата чистота.
Објавено на 01.11.2023 - 13:15

Медицина
Едно ново истражување ги предупредува здравствените работници дека антибиотиците што се користат за лекување на чести детски инфекции кај децата и бебињата во многу делови од светот, ја губат својата ефикасност поради развој на резистентност. Според новото истражување, многу од антибиотиците препорачани од Светската здравствена организација (СЗО) имаат ефикасност помала од 50% во лекувањето на детски инфекции од типот на пневмонија, сепса (инфекции на крвотокот) и менингитис.
Објавено на 31.10.2023 - 18:15

Аеронаутика
Турбуленциите во текот на летот може да бидат застрашувачко искуство. Да се потсетиме само на некои неодамнешни екстремни случаи: на 31 август 2023 година, авион на Делта ерлајнс кој полета од Милано на пат кон Атланта доживеа сериозни турбуленции за при приближувањето до аеродромот Хартсфилд – Џексон, како последица 11 лица беа повредени и транспортирани во болница веднаш по слетувањето; во март оваа година, едно лице почина од повреди здобиени за време на турбуленции на летот од Њу Хемпшир кон Вирџинија; истиот месец неколку патници кои патувале на дестинацијата Остин-Франкфурт беа хоспитализирани откако нивниот авион бил погоден од силни турбуленции во близина на Далс, Вирџинија. Она што загрижува е предвидувањето дека ваквите инциденти можат да станат сѐ почести. Еден американски старт-ап разви иновативна стратегија за укинување на ефектите од турбуленциите врз авионите, во корист на удобноста и безбедноста на летот.
Објавено на 31.10.2023 - 13:00

Pages