Информатика
Амазон ќе почне да продава автомобили, а моделите од Хјундаи е првите што ќе се најдат во понудата. Компанијата Амазон најави дека продажбата на автомобили на својата онлајн платформа за купување ќе започне од 2024 година.
Објавено на 21.11.2023 - 17:15

Омнибус
Неодамна како подарок за роденден добив машина за пишување, иста онаква на која ги пишував своите први прозни обиди. Стариот ми ја носеше од работа за време на викендот, и така добивав прекрасна „играчка“ со која од својата детска фантазија создавав нови светови. Исто така неодамна, посетив еден индустриски музеј во Германија каде дел од поставката содржеше и стари машини за пишување, кои беа вистински празник за очите. Овие среќни околности ги споив во текст посветен токму на тие „чуда“ на кои беа напишани еден куп значајни книги во минатиот век.
Објавено на 21.11.2023 - 16:00

Астрономија и астронаутика
Огромната ракета Starship на SpaceX полетува од Ѕвездената база во Бока Чика, Тексас, во саботата 18 ноември 2023 година
Во саботата, SpaceX ја лансираше својата мега ракета Starship, но ги загуби и бустер ракетата и вселенското летало само неколку минути по “одлепувањето” од платформата. По полетувањето од Јужен Тексас Старшип стигна до вселената, а потоа одненадеж настана прекин во комуникацијата. Како што известија претставниците од SpaceX, се чини дека системот за самоуништување го разнел вселенското летало над Мексиканскиот залив, само неколку минути откако одвоената бустер ракета (што веќе си ја заврши работата), исто така, експлодираше над заливот.
Објавено на 20.11.2023 - 16:00

Информатика
По ненадејното и принудно заминување на Сем Алтман од челната позиција на компанијата, како привремен извршен директор на OpenAI е поставена Мира Мурати. Иако се зборува за можно враќање на Алтман, јавноста е заинтригирана од 34-годишната Албанка, а тука е и прашањето зошто управниот одбор на компанијата посочи дека таа не е добро трајно решение?
Објавено на 20.11.2023 - 13:15

Метеорологија
Какво ќе биде времето следната недела? Вештачката интелигенција веројатно може да го утврди ова попрецизно од метеоролошките агенции и, како бонус, трошејќи помалку енергија при процесот. Дали ова значи дека ВИ ќе го преземе и овој сектор на научна извонредност? Не, или барем не во скоро време.
Објавено на 17.11.2023 - 17:45

Информатика
KAMAi MEDIA го организира првиот Саем на Македонската креативност – Мегдан, на којшто ќе бидат презентирани модерни, мултидисциплинарни и комерцијални проекти од областа на креативната индустрија – видео игри, визуелизации, 3Д симулации и едукативен софтвер, изработени во Македонија а наменети за странскиот пазар. Првото издание на Мегдан ќе се одржи овој викенд, 18 и 19 ноември, во Културно информативниот центар во Битола (Офицерски дом, Битола). Саемот ќе биде отворен во сабота и недела, од 10 часот наутро, па се до 23 часот вечерта.
Објавено на 17.11.2023 - 11:45

Астрономија и астронаутика
SpaceX се подготвува за нов пробен лет на својата мега ракета, откако конечно доби одобрение од федералните регулатори. Првото лансирање на Старшип што се случи во април годинава, заврши со експлозија, само неколку минути откако леталото се одлепи од платформата во Јужен Тексас.
Објавено на 16.11.2023 - 14:15

Информатика
Денес започна дводневната конференција „Градење на сајбер-отпорни организации“ иницирана од страна на Комитетот за дигитална трансформација при Американската стопанска комора во Македонија (АмЧам). На конференцијата ќе учествуваат голем број експерти за кибер безбедност и активни чинители во сферата на дигиталните трансформации од јавниот и приватниот сектор, со цел споделување знаење и најдобри практики во развојот на кибер-отпорни организации.
Објавено на 16.11.2023 - 13:30

Биологија
Затворете ги очите и замислете си како извршувате некоја работа низ градот. Веројатно во главата можете да си го претставите секој свиок што треба да го поминете и секоја побитна градба-маркер крај патот по којшто ќе се движите. Се смета дека оваа способност за мисловна претстава на такви сценарија во нашите умови е клучна за капацитетот на луѓето да планираат однапред. Но, се чини дека таа не е уникатна човечка карактеристика. Како што известуваат од Science, се чини дека и стаорците можат мисловно да се „движат“ низ околината.
Објавено на 15.11.2023 - 15:30

Информатика
Најавеното бришење на неактивни сметки на Gmail ќе започне на 1 декември. Ова значи дека Google може да ги брише и сите содржини и податоци поврзани со неактивниот корисник – сите информации што се складираат на серверите на Google во име на таа корисничка сметка, вклучително фотографии зачувани во Google Photos, белешки за настани во Google Calendar, документи на Google Docs и, секако, мноштво електронски пораки. Компанијата го најави "големото расчистување" уште во мај, така што нема простор за негодување дека веста доаѓа одненадеж.
Објавено на 15.11.2023 - 12:30

Pages