Физика
Едно ново откритие укажува на тоа дека магнетизираната плазма има 10 уникатни фази. Откритието претставува сосема мал напредок, но сепак исчекор кон можноста за искористување фузиска енергија, онаа истата како на ѕвездите, некаде во иднината.
Објавено на 13.07.2021 - 19:15

Омнибус
Во денешниот времеплов одбележуваме 167 години од раѓањето на Џорџ Истман човекот што ја приближи фототехниката до обичниот човек, и 77 години од раѓањето на Ерне Рубик, човекот што ја создаде една од најпопуларните 3Д загатки, рубиковата коцка. А на денешен ден пред 189 години беше идентификуван и изворот на Мисисипи, најголемата река во Северна Америка...
Објавено на 13.07.2021 - 15:15

Информатика
Супер Марио стана првата игра што некогаш била продадена за повеќе од еден милион долари! Познатата видеоигра „Супер Марио“ за конзолата Nintendo 64 викендов беше продадена на аукција по цена од 1,56 милиони долари, што е нов рекорд за една игра, објави американската аукциска куќа Heritage Auctions.
Објавено на 12.07.2021 - 16:30

На граница на науката
Пред 52 години човештвото направи голем подвиг – двајца астронаути од Мисијата Аполо 11 се спуштија на Месечината на 20 јули 1969 и зачекорија по неа на 21 јули 1969 година! Тој триумф на науката и човечкото херојство малку подоцна иницираше една неочекувана и чудна појава – теорија на заговор дека астронаутите не се спуштиле на Месечината и дека тоа е една голема измама на НАСА!? Во оваа серија статии ќе анализираме (и демантираме) повеќе поединечни теми од оваа теорија на заговор, за да може заинтересираните полесно правилно да се информираат, а и да им овозможиме пофокусирано да дискутираат на нашата фејсбук страница за конкретната тема. Во овој трет дел од серијата ќе зборуваме за темата: „Дали ракетите и сателитите можат да ја преживеат термосферата“?
Објавено на 11.07.2021 - 21:30

Медицина
Со големо жалење морам да констатирам дека нема ништо од свеченото прогласување крај на епидемијата во текот на август. Преминот од намалување кон зголемување на дневните броеви на нови случаи , којшто прв го предвиде ефективниот репродукциски број Rt (со седумдневно усреднување) уште пред неколку дена, веќе е потврден во сите временски рамки. На дијаграмот на втората слика гледаме дека Rt со 15 дневно усреднување, пресметан со една друга метода, исто така веќе наголемо е над единица. Дури и со 20-дневно усреднување Rt веќе надмина 1,30. Јасно е дека нема враќање наназад, броевите допрва ќе растат. Засега имаме локална трансмисија во Тетово, можеби и во Скопје, но прашање на денови е кога ќе се прелее и во останатите градови.
Објавено на 11.07.2021 - 13:15

Медицина
Дали и колку вакцините се ефикасни против Делта сојот на корона вирусот? Ова прашање е важно за да видиме дали вакциналниот сертификат би давал доволна сигурност за патување во странство. Минатата недела имавме анализа за тоа каква е ефикасноста на вакцината Синовак, а сега ќе анализираме каква е ефикасноста на вакцината Фајзер против Делта сојот.
Објавено на 10.07.2021 - 20:00

Омнибус
Во денешниот времеплов одбележуваме 165 години од раѓањето на Никола Тесла , 119 години од раѓањето на германскиот хемичар и нобеловец Курт Алдер, како и два настана од историјата на астронаутиката. Имено, на денеѓен ден пред 59 години беше лансиран првиот телекомуникациски сателит, а пред 49 години се случи и падот на американската вселенска лабораторија Скајлаб.
Објавено на 10.07.2021 - 17:15

Омнибус
Научната дејност на визионерот и изумител Никола Тесла е во најголем дел позната, општопризнаена и славена. Тој оставил зад себе околу седумстотини пронајдоци и откритија. Почесен доктор е на петнаесет универзитети во Европа и Америка. Бил и визионер, хуманист и филозоф, со исклучителна структура на карактерот.
Објавено на 10.07.2021 - 14:45

Медицина
Фајзер ќе побара од американската Администрација за храна и лекови одобрување за примена на трета бустер доза од нивната вакцина против ковид-19. Како што пренесуваат повеќе научно-популарни портали и новински агенции, фармацевтската компанија вчера објавила дека примената на уште една доза од нивната вакцина, пред истекот на 12 месеци од ревакцинацијата, може значително да го зголеми имунитетот а можеби и да се справи најновата мутација на коронавирусот којашто сите нè загрижува – делта сојот.
Објавено на 09.07.2021 - 14:30

Омнибус
Во денешниот времеплов го славиме роденденот на антропологот Франц Боас и ја одбележуваме годишнината од смртта на италијанскиот хемичар Амадео Авогадро. Исто така се сеќаваме на научно-фантастичниот филм Трон којшто воведе нови стандарди за употребата на компјутерската графика во доменот на филмот
Објавено на 09.07.2021 - 09:45

Pages