Астрономија и астронаутика
Жртвата на судирот – Малиот Магеланов Облак
Две сателитски галаксии на Млечниот Пат, Малиот Магеланов Облак и Големиот Магеланов Облак, се судриле пред само неколку стотина милиони години, открија американските астрономи.
Објавено на 26.10.2018 - 11:15

Геологија
Во филмот “Звукот на музиката” Џули Ендрјуз своевремено пееше дека “планините оживуваат со звукот на музиката”. Се чини дека ова е точна констатација, барем ако планината се наоѓа на Антарктикот и, ахем, не е планина туку непрегледна покривка од мраз
Објавено на 25.10.2018 - 13:00

Електроника
Логинг Електроникс во соработка со Fluke организира семинар за проширување на практичните знаења за начинот и постапките за калибрирање на процесната инструментација. Преку отворена дискусија учесниците ќе добијат корисни информации и препораки за тоа како преку редовна калибрација и проверка на...
Објавено на 25.10.2018 - 10:45

Информатика
“Помогни им на другите да ја откријат земјата“, “Вулкани, санти мраз и астероиди”, “Леден сјај“, “Она што му треба на светот сега е...“, “Вселена на убавини и чуда“ се само мал дел од предизвиците на кои изминатиот викенд организирани во тимови работеа 120 натпреварувачи од цела Македонија...
Објавено на 25.10.2018 - 10:00

Аеронаутика
Од следната година во Сингапур ќе започнат тестовите за беспилотни лебдечки такси возила, најновата иновација од којашто се очекува да овозможи избегнување на озлогасените азиски сообраќајни метежи.
Објавено на 24.10.2018 - 11:30

Екологија
Научниците за првпат добија докази дека луѓето заедно со нивната храна внесуваат и микроскопски пластични честички. Интернационалното истражување, спроведено во осум земји, ги потврди стравувањата што се појавија пред неколку години, дека микропластиката што ја јаделе рибите, но и другите морски...
Објавено на 24.10.2018 - 10:30

Омнибус
Од денес, 24-ти октомври, па сè до недела 28-ми, во Спортскиот центар “Борис Трајковски” во Скопје, ќе се одржат 44-тото издание на Технома – меѓународниот саем на металургија, електроника, енергетика, неметали, градежништво, обезбедување и заштита, 15-тото издание на меѓународниот Саем за...
Објавено на 24.10.2018 - 09:15

Астрономија и астронаутика
Викендов од космодромот Куру во Француска Гвајана беше лансирана ракетата Ариана 5 којашто со себе ги понесе двата орбитери што низ меѓуѕвездениот простор ќе се упатат на нивниот пат кон Меркур.
Објавено на 22.10.2018 - 15:15

Аеронаутика
Накратко – ништо добро! Летањето на дрон во близина на аеродром е многу, ама навистина многу, лоша идеја. Неодамнешниот опит на американските инженери штотуку и покажа за колку лоша идеја се работи. Имено, при нивниот експеримент тие урнисаа дрон во крилото на авион, за да ги испитаат последиците...
Објавено на 22.10.2018 - 09:15

Медицина
Секоја мозочна клетка работи како мини компјутер, барем според првата воопшто направена снимка на електричната активност на клетките на човекот со супер-прецизно ниво на детаљи.
Објавено на 22.10.2018 - 09:15

Pages