Медицина
Американските научници открија дека машките и женските тела реагираат сосема различно на иста храна. Жените по правило повеќе размислуваат за здравата исхрана од мажите, но американските научници тврдат дека тоа има повеќе врска со телото отколку со волјата. Тестовите извршени на глувци докажале...
Објавено на 24.12.2013 - 15:12

Аудио и видеотехника
Компанијата LG Electronics (LG) најави дека на претстојниот Меѓународен саем за потрошувачка електроника (CES), кој ќе се одржи во почетокот на јануари во Лас Вегас, ќе го претстави првиот закривен Ultra HD телевизор, 105UB9, со однос на екранот од 21:9. Овој премиум телевизор исто така е и прв...
Објавено на 23.12.2013 - 12:18

Аудио и видеотехника
Дипломираните студенти Апурва Киран и Роберт МекКарди од Универзитетот "Корнел" успеаја да направат функционален звучник со помош на 3Д печатач. Она што е значајно за овој дизајн е дека се работи за конвенционален електродинамички звучник. Тоа значи дека не се испечатени само рамката и конусот туку...
Објавено на 20.12.2013 - 16:16

Автомобилска техника
Оваa зима и македонските возачи со своите семејства ќе можат да уживаат во патувањето и зимскиот одмор со новиот автомобилски убавец ŠKODA Rapid Spaceback, благодарение на генералниот увозник за ŠKODA – "Porsche Macedonia". Атрактивен и економичен, првиот хечбек модел во компактната класа на ŠKODA...
Објавено на 19.12.2013 - 11:14

Автомобилска техника
Во почетокот беше еуфорија проследена со безгрижност. Потоа дојдоа првите ладни тушеви со недостатокот на нафта и нејзината висока цена. Следуваше помирување со високата цена, па натамошно зголемување на продукцијата на автомобили, и дојдоа првите аларми за загадување на животната средина. Денеска...
Објавено на 17.12.2013 - 10:31

Астрономија и астронаутика
Првиот воопшто кинески месечев ровер од викендов се тркала по површината на Месечината. По успешното одвојување од лендерот роверот започна да ја истражува локацијата на којашто слета во Заливот на виножитата. Лунарниот лендер Чанг'е 3 пристигна на Месечината во сабота (14 декември), во 9 часот и 12 минути по пекиншко време, со што Кина стана третата земја во светот која успеала да постигне ваков успех по поранешниот Советски Сојуз и Соединетите Американски Држави. Лендерот го испорача и неговиот драгоцен товар, роботскиот ровер Јуту (Килибарен зајак) којшто ја започна неговата неколкумесечна планирана мисија.
Објавено на 16.12.2013 - 13:15

Омнибус
На денот на отворањето на новиот трговски центар Capitol Mall во Аеродром, Македонски Телеком отвора нова продавница. Новата продавница е една од трите во Македонија која нуди мултимедијално искуство за корисниците. Станува збор за нов продажен концепт, кој засега го има само во продавниците во...
Објавено на 13.12.2013 - 17:32

Омнибус
Корпорацијата Интел и фудбалскиот клуб "Барселона" вчера го објавија потпишувањето на договор за партнерство кој ги соединува двата бренда кои имаат заеднички вредности кога станува збор за иновацијата и перформансот, но и поддршката на заедниците на кои им служат ширум светот. Партнерството ќе...
Објавено на 13.12.2013 - 11:19

Омнибус
Во најновиот број на ЕМИТЕР ви донесуваме повеќе супер предлози за невообичаени новогодишни подароци – од часовник на вода, преку проектор за мобилен телефон, па сè до невообичаени месички за во дневна соба. Ваше е да одберете и да ги изненадите вашите најмили. Во меѓувреме, еве еден гаџет кој...
Објавено на 12.12.2013 - 11:32

Астрономија и астронаутика
Планетарните научници го идентификуваа засега најголемиот тврд објект во Сончевиот систем којшто би можел да плива на површина од вода. Мерењата на густината на објектот беа објавени во списанието The Astrophysical Journal Letters, од страна на планетарниот научник Мајкл Браун од Калифорнискиот...
Објавено на 11.12.2013 - 10:12

Pages