Макетарство и моделарство
По традиција секоја година во месец септември во Битола се одржува КУП - БИТОЛА на РЦ моделари. Септември е најпогоден термин бидејќи дава можност за една порелаксиран и опуштен натпревар на РЦ моделарите во категоријата Ф5Ј (радио управувани едрилици со погон на електромотор) и приказ на летање...
Објавено на 19.09.2016 - 20:33

Информатика
Филип Макрадули, еден од средношколците на млади иноватори кои со својот проект се пласираа во првите 5 во светот на овогодинешниот NASA Space Apps Challenge, ќе го продожи своето образование на Факултетот за електроника и информатички технологии во Скопје. NASA Space Apps Challenge е светски...
Објавено на 19.09.2016 - 20:03

Сеизмологија
За разлика од другите природни непогоди, земјотресот е, можеби, единствената непогода што може да настане непредвидено и без некои посериозни навестувања. Зависно од неговата силина, последиците може да бидат катастрофални. Се разбира дека постојат некои показатели што можат да навестат земјотрес,...
Објавено на 13.09.2016 - 21:57

Сеизмологија
Земјотресот е една од најстрашните природни појави. Пред оваа застрашувачка појава човек се чувствува целосно беспомошен и немоќен, што можат да го опишат само тие што преживеале катастрофален или барем посилен земјотрес. Овие два дена Скопје го потресоа серија земјотреси заради кои граѓаните се...
Објавено на 12.09.2016 - 23:15

Омнибус
Како што најавивме минатата недела, веќе од денес во е-продавницата на ЕМИТЕР ( https://emiter.mk/ ) се достапни сите наши книги и брошури како електронски изданија, што е особено значајно за оние чии печатени изданија одамна се распродадени. Да потсетиме за кои книги и брошури станува збор: ТВ-...
Објавено на 09.09.2016 - 18:45

Метеорологија
Во вечерните часови на 6-ти август 2016-та, поширокото скопско подрачје беше зафатено од невреме со катастрофални последици, проследено со интензивни врнежи од дожд, олуен ветер, силни грмотевици, атмосферски електрични празнења, и поројни поплави. За жал, ова страшно невреме однесе и човечки животи и предизвика големи материјални штети. Анализа на метеоролошките настани прави Владо Спиридонов, нас. вон. професор по метеорологија на Институтот за физика при ПМФ.
Објавено на 27.08.2016 - 14:15

Емитер ви најавува
Почитувани читатели, По речиси една и пол година пауза, повторно сме заедно. За причините кои доведоа до тоа да направивме пауза во излегувањето на ЕМИТЕР имаме пишувано повеќепати, а последен осврт на оваа тема има во колумната на колегата Владимир Филевски објавена во ЕМИТЕР број 1-2/2015. За жал...
Објавено на 22.08.2016 - 17:24

Омнибус
Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од утре, ги отвора вратите за новите 650 студенти во учебната 2016/2017 година. Од нив, 440 бруцоши ќе се запишат во државна квота, односно 210 со кофинансирање. По повод уписите на УКИМ, на...
Објавено на 17.08.2016 - 18:19

Автомобилска техника
Исклучително племенита и корисна едукативна акција превзеде фирмата за производство на автомобили Форд која го третира европскиот пазар. Спровеле истражување за причината за сообраќајните несреќи предизвикани од младите возачи и дошле до фрапантни резултати со негативна конотација. Иако младата...
Објавено на 12.08.2016 - 22:42

Автомобилска техника
Одлични вести за македонските љубители на автомобилскиот дизајн. Младиот дизајнер на екстериер во германскиот автомобилски гигант Мерцедес Бенц Славче Таневски на својот фејзбук профил објави дека почнува со сериско производство купето што тој го дизајнираше. Со нетрпение го чека својот примерок во...
Објавено на 08.08.2016 - 18:36

Pages