Рубрика: Медицина
Супернамирници против рак на простата
Автор: Калина С. Андонова
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 10/2014.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


Растителната храна има непроценлива вредност во борбата против карциномот. Бројни независни студии ги поставиле зелениот чај, куркумата, брокулата, шипките и карфиолот на врвот на скалата на "супернамирници" коишто се делотворни против ракот на простата. Истражувачите од Висконсин понудиле значајни докази дека полифенолите од зелениот чај го спречуваат и го лечат ракот на простата, а истражувачите од Кентаки ја откриле делотворноста на куркуминот, главната состојка на куркумата што ги тера туморските клетки на самоуништување. Научниците, пак, од Илиноис и Охајо ја документирале делотворноста на доматите, во спрега со брокулата, против болестите од кои мажите највеќе се плашат. Останати намирници што го сузбиваат ракот на простата се: шипинките и сокот од шипки, како и други плодови, како што се брокулите, карфиолот и сојата. Прочитајте зошто.

Клучни зборови:

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 10/2014. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.