Рубрика: Автомобилска техника
Lamborghini Urus е супер СУВ
Автор: Владимир Ѓуров
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 5/2012.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


Конечно дојде и тоа да видиме СУВ од производител на суперавтомобили. Ламборџини го претстави првиот СУВ-теренец, кој иако засега не сме сигурни во кој сегмент би требало да конкурира, повеќе од сигурно е дека со себе ќе носи сила која би требало да го претстави во истото светло со кое зрачат "помалите браќа", Мурчиелаго и Евертон.

Иако италијанскиот производител неколкупати имаше повторено дека нема планови за ваков проект, сепак денес во очи нè гледа Lamborghini Urus, или скратено LB736 – кодната ознака на возилото. За разлика од гломазниот Bentley EXP 9 F concept кој го видовме на саемот во Женева, кај Urus речиси веднаш се забележува фактот дека инженерите биле доследни на дизајнот на компанијата, па така возилото и тоа како личи на сите своите "браќа" од компанијата.

Клучни зборови:

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 5/2012. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.