Рубрика: Автомобилска техника
BMW i8 Spyder – спортско електрично купе
Автор: Владимир Ѓуров
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 4/2012.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


Нема сомнеж дека иднината на автомобилите е во електричниот погон, особено поради фактот дека светските резерви на гориво полека, но сигурно ги снемува. Затоа, како еден од врвните светски производители на автомобили, денес ќе го разгледаме најновиот спортски модел на BMW наречен едноставно i8 Spyder.

BMW "I", подбрендот на BMW задолжен за моделите на електричен погон, го претстави и третиот концепт, i8 Spyder. Тој се базира на i8 купето кое имавме можност да го видиме минатата година, па автомобилот дебитираше дури и во најновото продолжение на култниот филм "Невозможна мисија 4". Се работи за спортско електрично купе во кабриолет-верзија, кое како што вели производителот има најголеми шанси да влезе во сериско производство, а во некои земји веќе доби и цена од 300 000 долари.

Клучни зборови:

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 4/2012. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.