Рубрика: Фототехника
Тест: Pentax Optio I-10
Автор: Владимир Димитров
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 9/2010.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


Ако сте трендсетер кој сака да има оргинален ретродизајн на компатен дигитален фотоапарат а притоа не сте некој фото-перфекцијонисата за кој несактае да потршите многу пари, Pentax Optio I -10 е фотоапарат за вас.

Технички карактеристики:

Сензор: CCD од 12,1MP;
Објектив: 5x оптички зум, 28-140mm;
LCD екран: 2,7in 230 000 - точки 16:9:
Формат на слика: JPEG
ISO Ранг : 80 - 1600 (3200 - 6400 на 5MP);
Мемориска картичка: SD / SDHC;
Димензии : 65 x 105,5 x 28mm;
Тежина: 153 g (со батерија и мемориска картичка).

 

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 9/2010. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.