Рубрика: Фототехника
Тест: Nikon Coolpix L110
Автор: Владимир Димитров
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 6/2010.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


Имате желба да снимате детали од далечни објекти (мечки, волци, ...) од безбедно, големо растојание, но и широки пејзажи, плус минијатурни цветчиња на растојание од 2 центиметри? Тогаш ви е потребен фотоапарат со многу голем распон на зум-објективот, а и да има можност за макро снимање. И да не е многу скап. Невозможно? Имате среќа, токму таков е Nikon CoolPix L110.

Технички карактеристики:

Сензор : тип CCD; 12,1MP; 1/2,3" (вкупно 12,39 MP)
Објектив: 15x оптички зум; 28-420mm еквивалентно
LCD: 3 инчи 460 000 точки
File Formats: Jpeg
ISO опсег : 80-1600 (со 12MP) 3200-6400 (со 3MP)
Баланс на бело: автоматско, мануелно нагодување, дневно светло, светилка со жаречко влакно, флуоресцентна светилка, облачно, блиц
Модови на блиц: автоматко, црвени очи, исклучен, форсирано вклучен, ноќен портрет
Мемориска картичка: SD
Конекција: Hi-Speed USB
Напојување: 4xAA батерии (FR6/L91) литијумски батерии се подржани
Димензии: Приближно 108,9 x 74,3 x 78,1 mm
Тежина: 406g
Останато: Редукција на вибрации, 720p видео снимање, HDMI мини конектор, интелигентен портрет систем.

 

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 6/2010. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.