Рубрика: Информатика
iPad 3
Автор: Владимир Ѓуров
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 4/2012.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


iPad 3 е третото продолжение од сагата наречена iPad, уред кој по iPhone 4S е еден од најочекуваните уреди на пазарот на мобилни уреди. Сега тој доаѓа со нов и побрз процесор, подобра графичка картичка, нов и одличен дисплеј, но и со доста повисока цена во однос на другите конкуренти. Дали овие особини се доволни за да "оди како алва" на пазарот или народот има и други барања – читајте понатаму за да дознаете.

iPad 3 е уредот за кој толку многу се зборуваше и се чекаше да пристигне на пазарот, па за кој дури имаше и турканици пред дуќаните на Епл секаде низ светот. Несомнено една од најголемите предности на овој уред е новиот Retina дисплеј за кој производителот ветува 3 милиони пиксели, што многумина го опишуваат како слика најблиска до реалноста – особина која ќе надвладе и врз дизајнот кој е речиси непроменет, од првиот таблет на Епл наваму.

Клучни зборови:

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 4/2012. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.