Рубрика: Телекомуникации
Тест: HP iPAQ 610 Business Navigator
Автор: Костадин Солаков
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 1/2008.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


Она што во последните неколку години го донесе развојот на индустријата за мобилни уреди и тенденцијата во џебните миленичиња да се интегрираат што повеќе функции, е навистина неверојатно. Ако се земат предвид компонентите кои се вградуваат во нив, а, пред сé нивните перформанси, најверојатно за 5-6 години единствена разлика помеѓу џебен и персонален компјутер ќе биде нивната големина. Во категоријата уреди кои го поткрепуваат ова мое предвидување секако е и џебниот компјутер кој е предмет на овој тест. Имено, станува збор за iPAQ 610, кој неодамна го имаше своето официјално претставување заедно со други четири нови iPAQ модели 110, 210, 310 и 910, а е дел од серијата Business Navigator на Hewlet Packard.

Технички карактеристики:

Димензии (Ш х В х Д): 60,3 h h 117 h 17,5 mm;
Тежина: 145 грама;
Поврзување: Quad-band GSM/GPRS/EDGE; WiFi 802,11b/g; Bluetooth 2.0; Tri-band HSDPA 3.6/7.2; GPS, со A-GPS навигација- miniUSB порта;
Дисплеј: 2,8 инчнен TFT, резолуција 240 x 320 пиксели, touch screen со LED осветлување;
Камера: 3MP, автофокус со користење на CMOS сензор, 4X дигитален зум;
Оперативен систем: Microsoft® Windows Mobile® 6 Professional;
Процесор: Marvell PXA270 processor 520 MHz;
Меморија: 128MB SDRAM, 256MB Flash ROM, microSD слот;
Батерија: 1590 mAh Lithium-polymer

 

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 1/2008. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.