Рубрика: Информатика
Android Smart TV Box
Автор: Зоран Ивановски
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 4/2013.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


Android на вашиот smartphone, на вашиот таблет…па зошто да не и на вашиот LCD ТВ во дневната соба! А зошто би ви требал, ќе запрашате? Паа, на пример… за да гледате видеоклипови на YouTube, да пребарувате преку интернет, да разговарате или да правите видеоповици на Skype, и тоа удобно завалени во фотелјата или "извалени" на троседот. Ладниот, освежителен пијалак и кафето се дополнително уживање!

"Отровот се пакува во мали пакувања" – очигледно е дека оваа максима е мислата-водилка при осмислувањето на оваа моќна и интересна минијатура. Минијатура, во која се "спакувани" оперативниот систем Android 4.0, безжична мрежна картичка, Full HD 1080p/2160p, 1.4 HDMI аудио-видео излез, слот за мемориска картичка, USB влез и излез и аналоген AV излез. Wow!

Клучни зборови:

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 4/2013. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.