Рубрика: Телекомуникации
HTC ONE X
Автор: Владимир Ѓуров
Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во

Емитер 6/2012.

Нарачајте го овој број или најавете се за да ја прочитате целата статија.


Моментално три уреди се наоѓаат на топ-листите низ светот како врвни смартфони кои со своите перформанси и најнова технологија дури почнуваат да ве "слушаат" кога зборувате. Еден од овие три телефони е HTC ONE X кој за конкуренти ги има Samsung Galaxy III и Apple 4S. Дали е подобар од нив? Продолжете да читате и ќе дознаете.

Пред да кажеме што било за овој телефон, запаметете ги следниве зборови: четиријадрен процесор со Nvidia Tegra 3 чипсет на 1,5 GHz, 1GB RAM и 32 GB внатрешна меморија; камера од 8 мегапиксели, GPS приемник и, најважно, 4,7-инчен Super LCD 2 дисплеј со HD резолуција од 720 x 1280 пиксели.
Сега кога ги знаете овие факти, веројатно моментално сфаќате од каде доаѓа името на телефонот "ONE " – ЕДЕН телефон, за повеќе намени, односно сè во едно. Тоа, всушност, е и новото мото на компанијата: повеќенаменски телефони, при што во моментов на врвот од таа хиерархија се наоѓа HTC One X. Но, дали телефонот е подобар од споментатите конкуренти?

Клучни зборови:

Ова е само дел од статијата која во целост е објавена во Емитер 6/2012. Нарачајте го овој број за да ја прочитате целата статија, а ако веќе го имате купено електронското издание најавете се за да го прочитате.