Емитер - Списание за наука и техника Емитер - Списание за наука и техника

-

::Импресум ::Претплата ::Услуги ::Маркетинг ::Соработка ::Контакт

Пребарување:
Најава:
Email: Лозинка: Регистрирај се

E-Prodavnica

OnlineBroj

Sorabotka

ONLINE ВЕСТИ

Медицина

Вистината за холестеролот

 Холестерол – тоа е збор кој секој од нас го слушнал, но со погрешно значење, велат најновите резултати од истражувањата. Иако тоа значење можеби ви се врежало во мозокот, истражувачите препорачуваат сето тоа да го заборавите. Далеку од вистината е дека високиот процент на холестерол е штетен, велат тие. Вистина е дека холестеролот е најважна материја во човечкиот организам. The European Heart Jo ...

Објавено на: 05-06-2012 11:37

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Канали од лава на Павонис Монс

 Оваа фотографија, изработена од стереокамерата со висока резолуција (High Resolution Stereo Camera - HRSC) на вселенското летало Марс Експрес, го прикажува Павонис Монс (Pavonis Mons), централниот од трите вулкани кои го сочинуваат планинскиот регион Тарсис (Tharsis Montes). Планинскиот регион Тарсис го сочинуваат три поголеми вулкани: Арсија, Павонис и Аскреус (за оваа област, поконкретно за ву ...

Објавено на: 05-06-2012 11:26

Повеќе

Автомобилска техника

Самоодечки автомобили на патот

 Google сака неговите автомобили со автономно движење да ги пушти во сообраќај што побрзо. Овие автомобили, чија основа ја претставува моделот Toyota Prius, се веќе успешно тестирани, при што поминале 250 000 милји на тестирање. Задоволни од успехот со овој проект, Google се впушти во мисија да пронајде произведувач за нивното возило да влезе во сериско производство. Па така, претставници од компан ...

Објавено на: 04-06-2012 10:32

Повеќе

Информатика

Дали web е надворешен диск на мозокот?

 Истражувачите тврдат дека луѓето сè помалку ги паметат фактите и податоците, но сè повеќе ги паметат веб-страниците на кои можат да ги најдат, односно да ги прочитат нив. Дека тоа е така – нема сомнение, но пред да биде елаборирано ова тврдење мислам дека не е лошо, се разбира помладите читатели, да ги прочитаат овие неколку реченици – како објаснување што е веб-страница и WWW, нешта што секојднев ...

Објавено на: 04-06-2012 10:26

Повеќе

Биологија

Мов кој сам се клонира веќе 50 000 години

 Научниците на Хаваи откриле еден вид мов кој веќе 50 000 години сам се обновува и се клонира. Се верува дека ова е најстариот повеќеклеточен организам на Земјата кој го има ова несекојдневно својство. Мовот Sphagnum palustre е еднополово растение. Иако овој вид мов се наоѓа на повеќе подрачја на северната полутопка, се чини дека само на Хаваите се размножува по пат на клонирање. Научниците утврдил ...

Објавено на: 31-05-2012 10:48

Повеќе

Електротехника

Интелигентен "зелен систем" за осветлување на улици

 Интелегентен систем за осветлување и контрола во кој во потполност се интегрирани индукциските светилки на АМКО, апликациите за заштеда на енергија на компанијата Echelon и софтверот на Sreetlight Vision – сето ова преставува систем за осветлување на 21 век. Системот содржи додатни функции за заштеда на енергија како што се: затемнување (димување) на светлоста, фотоќелии и инфрацрвени сензори. Ово ...

Објавено на: 30-05-2012 10:53

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Метеор, ѕвезда или…

 Оние кои кога било во животот виделе ѕвезда што паѓа, а не се занимаваат со астрономија, веројатно во таа прилика си замислиле по некоја убава желба. Оние, пак, што се занимаваат со астрономија, или барем колку толку се разбираат во оваа наука, веројатно виделе толку многу метеори, што го потрошиле целиот список на желби. Но, и едните и другите под поимот метеор или "ѕвезда што паѓа" подразбираат ...

Објавено на: 29-05-2012 14:58

Повеќе

Омнибус

Петнаесетгодишник пронајде тест за откривање рак на панкреас

Од отворањето на Меѓународниот саем за инженерство на ИнтелПетнаесетгодишниот Џек Андрака од Краунсвил, Мериленд, го освои првото место за неговиот метод за откривање на рак на панкреас на овогодишниот Меѓународен саем за инженерство на Интел. Врз база на хартија за тестирање дијабетес, Џек создал едноставен сензор за тестирање крв или урина преку кој се открива дали пациентот има рак на панкреасот во рана фаза. Неговата студија дала резултати со повеќе о ...

Објавено на: 28-05-2012 14:50

Повеќе

Автомобилска техника

Renault ZOE – стигнува наесен

 Од наесен во Франција почнува да се продава новиот потполно електричен Renault ZOE Life. Цената во малопродажба е прифатлива и изнесува 15 700 евра. Државата субвенционира 5000 евра со оглед на тоа дека ги поттикнува новите технологии и енергии кој имаат нулта-емисија на штетни гасови. Батеријата не се купува, туку се изнајмува за 79 евра месечно. Renault Zoe го движи електромотор со силина од 65 ...

Објавено на: 28-05-2012 12:36

Повеќе

Електроника

Нова серија прецизни операциски засилувачи OPA211

 Серијата на прецизни операциски засилувачи OPA211 се одликува со многу низок шум (1,1nV/√Hz) и струја на напојување од само 3,6mA. Оваа серија исто така нуди и можност излезниот напон да биде еднаков на оној кој го користите за напојување, со што драстично го зголемува динамичкиот опсег. Исклучително малите вредности за напонот и струјата на шумот, големата брзина, како и широкиот опсег на излезн ...

Објавено на: 25-05-2012 13:38

Повеќе

Информатика

Новите модели на HP од Шангај во Македонија

 На 23-ти мај во просториите на Холидеј Ин се одржа прес-конференција за медиуми во организација на HP на која беа претставени нивните најнови модели на лаптоп компјутери, како и нивното богато портфолио за печатење и дигитализација, нови сервиси со алатки за зголемена продуктивност, нови сигурносни решенија кои што им овозможуваат на компаниите од различна големина да се прилагодат, поврзат и кому ...

Објавено на: 23-05-2012 16:50

Повеќе

Медицина

Стресот ги контролира нашите гени

 Дека стресот влијае врз нашето психичко и физичко здравје не е никаква тајна, но како да се заштитиме од сето тоа? Лековите се хемиски супстанци кои делувајќи нешто лечат, но нешто и расипуваат. Впрочем и затоа се мерат во милиграми или во капки! Научниците тврдат дека стресот влијае на клеточно ниво, кога нашето тело е изложено на загадување од чад од тутун, бактериски токсини и слично. Нападн ...

Објавено на: 23-04-2012 00:44

Повеќе

Информатика

Нови 10 печатачки системи од HP

 Минатиот месец HP претстави десет дигитални печатачки системи вклучувајќи го и првиот 29-инчен формат на HP Индиго печатот. Десетте нови системи вклучуваат: • Три од следната генерација HP Индиго печатачи со 29-инчен формат способни за производство на речиси сите комерцијални печати и многу поширок спектар на спакувани апликации. • Три ажурирани модели на тековното HP Индиго портфолио со повисо ...

Објавено на: 30-03-2012 10:15

Повеќе

Информатика

HP и LanDesk овозможуваат поголема вредност од компјутерите

 HP објави дека на своите бизнис клиенти започнува да им ги нуди решенијата на LANDesk management. Според нив овие решенија ќе им овозможат зголемена продуктивност на крајните корисници, но и услови за поедноставно да ги обезбедат и поврзат уредите во нивната околина. Оваа соработка помеѓу HP и LANDesk Software, ќе им овозможи на сите бизнис клиенти на HP, да го користат LANDesk Management пакетот ...

Објавено на: 30-03-2012 10:09

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Дали Келтите виделе удар од комета во 200 год. пр.н.е.?

 Околу езерото Чемси (Chiemsee) во југоисточна Баварија, е пронајден исклучително интересен кратер од удар на комета или астероид. Иако има многу места на Земјата каде што е утврдено дека во минатото паднал метеор, само мал број од нив содржат поголем број на кратери. Областа Чемгау (Chiemgau), која се простира на површина од 58 на 27 километри и личи на една елипса, содржи најмалку 82 кратери со г ...

Објавено на: 30-03-2012 00:29

Повеќе

Медицина

Откриен ист протеин во оризот и во крвта

 Научниците од еден кинески универзитет објавија дека од генетски модифициран ориз успеале да издвојат еден вид протеин (албумин) кој го има во крвта на човекот. Научниците најпрво генетски ги подготвиле зрната ориз со одредени хемиски постапки, а дури потоа оризовите зрна произведувале зголемена количина албумин, кој потоа бил издвојуван од нив. За време на тестирањата, издвоениот албумин бил к ...

Објавено на: 29-03-2012 15:24

Повеќе

Медицина

Хормонската терапија го намалува мозокот на жените

 Нови две научни истражувања покажаа дека хормонската терапија за жените е поврзана со намалување на мозокот, но не и со лезиите на малиот мозок, šшто е прв знак за церебрално-васкуларно заболување, објави американскиот магазин "Neurology“. Некои претходни истражувања покажале дека естрогенот, со или без прогестерон кај жените после 65-тата година од животот го зголемува ризикот од развој на демен ...

Објавено на: 18-03-2012 04:56

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Ова не е комета, ова е ѕвезда!

 Ако само накратко погледнете во фотографијата прикажана овде, сигурно би помислиле дека станува збор за комета. Но, тоа всушност не е комета, туку ѕвездата Мира, која се движи толку бргу низ меѓуѕвездениот простор, што зад себе остава опашка. Мира е ѕвезда од соѕвездието Кит (Cetus). Таа е црвен џин, кој исфрла големи количини материјал во вселената. Како што ѕвездата се движи бргу низ меѓуѕвезде ...

Објавено на: 18-03-2012 04:54

Повеќе

Екологија

Водата во шишиња - еколошки непријател број еден

 Потрошувачите во САД годишно конзумираат петнаесет милијарди литри вода во шишиња, во вредност од единаесет милијарди долари. Во САД, водата во шишиња не значи минерална вода, па дури ни "чиста изворска" вода, која е поквалитетна и побезбедна од водата во градскиот водовод. Според истражувањата на Советот за одбрана на националните ресурси (National Resources Defense Council), 22 проценти од испит ...

Објавено на: 17-03-2012 16:24

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Најдалечен небески објект видлив со голо око

 Блесокот на гама-зраци GRB 080319B детектиран од сателитот Свифт (Swift) на 19 март 2008 година е најдалечен космички објект теоретски видлив со голо око. Со мерење на црвеното поместување е установено дека блесокот се случил на оддалеченост од 7,5 милијарди светлосни години, што значи дека му требале 7,5 милијарди години за да стигне до Земјата, што е приближно половина од староста на вселената. ...

Објавено на: 17-03-2012 16:01

Повеќе

Прва Претходна ( Страница 40 од 40 ) Следна ПоследнаEuroimpex

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kabtel

Overnet

Alfaaudio

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.loging.mk

www.fitr.mk

Pretplata

GoEnglishMak

Tehnik Servis

Astronomija

365.com.mk

webparking.com.mk