Емитер - Списание за наука и техника Емитер - Списание за наука и техника

-

::Импресум ::Претплата ::Услуги ::Маркетинг ::Соработка ::Контакт

Пребарување:
Најава:
Email: Лозинка: Регистрирај се

E-Prodavnica

OnlineBroj

Sorabotka

ONLINE ВЕСТИ

Медицина

Стресот ги контролира нашите гени

 Дека стресот влијае врз нашето психичко и физичко здравје не е никаква тајна, но како да се заштитиме од сето тоа? Лековите се хемиски супстанци кои делувајќи нешто лечат, но нешто и расипуваат. Впрочем и затоа се мерат во милиграми или во капки! Научниците тврдат дека стресот влијае на клеточно ниво, кога нашето тело е изложено на загадување од чад од тутун, бактериски токсини и слично. Нападн ...

Објавено на: 23-04-2012 00:44

Повеќе

Информатика

Нови 10 печатачки системи од HP

 Минатиот месец HP претстави десет дигитални печатачки системи вклучувајќи го и првиот 29-инчен формат на HP Индиго печатот. Десетте нови системи вклучуваат: • Три од следната генерација HP Индиго печатачи со 29-инчен формат способни за производство на речиси сите комерцијални печати и многу поширок спектар на спакувани апликации. • Три ажурирани модели на тековното HP Индиго портфолио со повисо ...

Објавено на: 30-03-2012 10:15

Повеќе

Информатика

HP и LanDesk овозможуваат поголема вредност од компјутерите

 HP објави дека на своите бизнис клиенти започнува да им ги нуди решенијата на LANDesk management. Според нив овие решенија ќе им овозможат зголемена продуктивност на крајните корисници, но и услови за поедноставно да ги обезбедат и поврзат уредите во нивната околина. Оваа соработка помеѓу HP и LANDesk Software, ќе им овозможи на сите бизнис клиенти на HP, да го користат LANDesk Management пакетот ...

Објавено на: 30-03-2012 10:09

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Дали Келтите виделе удар од комета во 200 год. пр.н.е.?

 Околу езерото Чемси (Chiemsee) во југоисточна Баварија, е пронајден исклучително интересен кратер од удар на комета или астероид. Иако има многу места на Земјата каде што е утврдено дека во минатото паднал метеор, само мал број од нив содржат поголем број на кратери. Областа Чемгау (Chiemgau), која се простира на површина од 58 на 27 километри и личи на една елипса, содржи најмалку 82 кратери со г ...

Објавено на: 30-03-2012 00:29

Повеќе

Медицина

Откриен ист протеин во оризот и во крвта

 Научниците од еден кинески универзитет објавија дека од генетски модифициран ориз успеале да издвојат еден вид протеин (албумин) кој го има во крвта на човекот. Научниците најпрво генетски ги подготвиле зрната ориз со одредени хемиски постапки, а дури потоа оризовите зрна произведувале зголемена количина албумин, кој потоа бил издвојуван од нив. За време на тестирањата, издвоениот албумин бил к ...

Објавено на: 29-03-2012 15:24

Повеќе

Медицина

Хормонската терапија го намалува мозокот на жените

 Нови две научни истражувања покажаа дека хормонската терапија за жените е поврзана со намалување на мозокот, но не и со лезиите на малиот мозок, šшто е прв знак за церебрално-васкуларно заболување, објави американскиот магазин "Neurology“. Некои претходни истражувања покажале дека естрогенот, со или без прогестерон кај жените после 65-тата година од животот го зголемува ризикот од развој на демен ...

Објавено на: 18-03-2012 04:56

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Ова не е комета, ова е ѕвезда!

 Ако само накратко погледнете во фотографијата прикажана овде, сигурно би помислиле дека станува збор за комета. Но, тоа всушност не е комета, туку ѕвездата Мира, која се движи толку бргу низ меѓуѕвездениот простор, што зад себе остава опашка. Мира е ѕвезда од соѕвездието Кит (Cetus). Таа е црвен џин, кој исфрла големи количини материјал во вселената. Како што ѕвездата се движи бргу низ меѓуѕвезде ...

Објавено на: 18-03-2012 04:54

Повеќе

Екологија

Водата во шишиња - еколошки непријател број еден

 Потрошувачите во САД годишно конзумираат петнаесет милијарди литри вода во шишиња, во вредност од единаесет милијарди долари. Во САД, водата во шишиња не значи минерална вода, па дури ни "чиста изворска" вода, која е поквалитетна и побезбедна од водата во градскиот водовод. Според истражувањата на Советот за одбрана на националните ресурси (National Resources Defense Council), 22 проценти од испит ...

Објавено на: 17-03-2012 16:24

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Најдалечен небески објект видлив со голо око

 Блесокот на гама-зраци GRB 080319B детектиран од сателитот Свифт (Swift) на 19 март 2008 година е најдалечен космички објект теоретски видлив со голо око. Со мерење на црвеното поместување е установено дека блесокот се случил на оддалеченост од 7,5 милијарди светлосни години, што значи дека му требале 7,5 милијарди години за да стигне до Земјата, што е приближно половина од староста на вселената. ...

Објавено на: 17-03-2012 16:01

Повеќе

Прва Претходна ( Страница 37 од 37 ) Следна ПоследнаEuroimpex

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kabtel

Overnet

Alfaaudio

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.loging.mk

www.fitr.mk

Pretplata

GoEnglishMak

Tehnik Servis

Astronomija

365.com.mk

webparking.com.mk