Емитер - Списание за наука и техника Емитер - Списание за наука и техника

-

::Импресум ::Претплата ::Услуги ::Маркетинг ::Соработка ::Контакт

Пребарување:
Најава:
Email: Лозинка: Регистрирај се

E-Prodavnica

OnlineBroj

Sorabotka

ONLINE ВЕСТИ

Медицина

Зачувајте го телото и мозокот

 Со текот на годините многу функции на телото и умот слабеат, но постојат луѓе кои во поодминати години изгледаат и се чувствуваат добро. Која е нивната тајна? Одговор на ова прашање даваат резултатите од истражувањето, спроведено врз 2500 испитаници на возраст од 70 и повеќе години, кои во текот на животот имале различни животни навики, објави "Live Science". Повеќе од 50 % од испитаниците имале ...

Објавено на: 03-08-2012 13:53

Повеќе

Омнибус

Бесплатна платформа за интернет трговија на Стопанска банка

 Стопанска банка АД – Скопје, како водечка банка во иновативните, современи услуги за своите клиенти, и компаниите Интернет трговија и Инфопроект ја објавија својата стратегиска соработка, во понуда на најсовремена бизнис cloud технологија на клиентите на Банката. Со оваа соработка, корпоративните клиенти на Стопанска банка АД – Скопје ќе можат, под многу поволни услови, да склучат договор за кори ...

Објавено на: 01-08-2012 12:57

Повеќе

Екологија

Дали пчелите исчезнуваат поради сигналот на мобилните телефони?

 Телефонскиот сигнал ги збунува пчелите и може да предизвика нивно летање пред ненадејна смрт. Имено, новите истражувања покажуваат дека сигналите од мобилните телефони може да бидат делумно одговорни за мистериозната смрт на пчелите. Во првиот експеримент на овој тип пчели, експертите поставиле мобилен телефон под кошницата, а потоа внимателно ги следеле реакциите на матицата. Пчелите со нивното ...

Објавено на: 01-08-2012 12:06

Повеќе

На граница на науката

Што е Сина книга?

 Дали знаете што претставува Проектот "Сина книга"? Се работи за обемно истражување во врска со појавата на НЛО, (неидентификувани летачки објекти) спроведено од страна на Владата на САД во периодот од 1948 до 1969 година. За време на истрагата биле собрани околу 80 000 извештаи од "прва рака" за повеќе од 12 000 видувања на НЛО-а, списи кои вклучуваат описи, цртежи и дијаграми. Првичното име на п ...

Објавено на: 31-07-2012 11:02

Повеќе

Информатика

Социјалните мрежи ги прават луѓето нервозни

 Едно истражување на Универзитетот "Салфорд" на тема социјални мрежи откри дека сервисите како Фејсбук и Твитер ги тераат корисниците да се чувствуваат нервозно и неадекватно (несоодветно/неприспособено). Резултатите од истражувањето кое опфатило 298 учесници покажаа дека 50% од корисниците увиделе промени во своето однесување кон полошо. Од тоа, од 53% учесници кои пријавиле промени на однесувањет ...

Објавено на: 30-07-2012 10:55

Повеќе

Индустриски дизајн

Кошулата која ве лади: Men's Pacific Shirt од Rohan

 Со зборовите на производителот Рохан, оваа кошула се грижи за вашиот комодитет на следниов начин: "Колку е потопло, толку подобро таа работи". Производот "свежината" ја одржува со помош на специјалното платно од кое е направена. Имено се работи за мешавина од модерни синтетички влакна, полиестер и полиамид, со тежина на свила. Материјалот ја отстранува влагата на капиларен начин и брзо се суши, т ...

Објавено на: 27-07-2012 11:13

Повеќе

Автомобилска техника

Каква е иднината на електричниот автомобил

 Угледниот британски магазин за техника и нови технологии, "Т3" неодамна објави вест во која беше претставено мислењето на некои од челниците на британската автомобилска компанија Воксхол (Vauxhall) во поглед на иднината на електричните автомобили. Според Стјуарт Харис, директор за пазар на производи (Head of Product Market) и Деби Шилдс, менаџер за производство и технологии (Product and Technolo ...

Објавено на: 26-07-2012 11:35

Повеќе

Медицина

Мажите се послабиот пол, а постои можност и да ги снема!

 Научниците откриле дека при бременост кога се носат машки деца постои поголема можност за појава на компликации во текот на бременоста. Освен тоа, постои поголема шанса за предвремено породување. Разликите продолжуваат и во понатамошниот живот, бидејќи мажите се повеќе подложни на инфекции и послабо поднесуваат болести за разлика од жените. Исто така, жените поднесуваат повисоко ниво на болка, во ...

Објавено на: 25-07-2012 12:47

Повеќе

Медицина

Суперхрана која го стопира стареењето

 Иако процесот на стареење не може да се победи, постојат начини кои можат да го забават, а со тоа да се одржи младешкиот изглед. Разни научници трагаат по клучот на долговечноста, по еликсирот на животот, а секој ден се поблиску до решавање на загатката за човечката бесмртност. Во меѓувреме, додека ги чекаме научните откритија на милениумот, со здравата исхрана можеме сами на себе да си помогнеме ...

Објавено на: 24-07-2012 13:12

Повеќе

Информатика

ANDROID 4.1

 Еволуција или фејслифт? Зависи од тоа од која верзија на Андроид оперативниот систем за smartphone уреди се префрлувате на Android 4.1 Jelly Bean. Доколку тоа го правите од постарите, секако дека најновото "кутивче со бонбони", како што гласи придавката на Android 4.1 ќе го доживеете како вистинска револуција. Ако веќе го имате испробано Android 4 Ice Cream Sandwich, тогаш ќе ви стане јасно дека ...

Објавено на: 23-07-2012 13:14

Повеќе

Астрономија и астронаутика

На денешен ден, пред 43 години стапна првиот човек на Месечината

Излегување од месечевиот модул на површината на МесечинатаНа денешен ден, 43 години Нил Армстронг, командантот на космичкиот брод "Аполо 11" слегол од скалите на Месечевиот модул "Орел" (Eagle) и направи еден мал чекор во Морето на тишината на Месечината, кој го нарекол "голем скок за човештвото", бидејќи тоа бил прв чекор што го направил човек на друго небеско тело. Почетокот на програмата "Аполо" бил објавен во говорот на тогашниот председател Џон Кен ...

Објавено на: 21-07-2012 12:10

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Момент за сеќавање

 Приложената фотографија, всушност, е првата слика којашто воопшто е направена на Земјата од Месечината (барем од страна на човекот - би додал некој ☺). Фотографијата е направена во далечната 1966 година од страна на тогашниот Лунарен орбитер 1 и од новинарите во тоа време уште веднаш беше прогласена за фотографија на векот. Фотографијата е направена само 2 години пред екипажот на мисијата Аполо 8 ...

Објавено на: 20-07-2012 12:44

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Планетите може да орбитираат и во спротивни правци

Соѕвездието ЗмијоносецСончевиот систем е "еднонасочна улица". Имено, сите планети, како и сите други тела кои се дел од системот, орбитираат околу Сонцето во иста насока. Тоа важи и за телата од Кајперовиот појас кои беа откриени во изминативе неколку години. Колку што ни е нам познато, во Сончевиот систем не постои ниту едно тело кое орбитира во спротивна насока. Ова е сосема логична последица на актуелната теорија за ...

Објавено на: 19-07-2012 11:15

Повеќе

Автомобилска техника

Домет на електроавтомобилот зиме и лете

 Прочуената германска фирма DEKRA која, покрај останатото, се занимава и со лабораториски услуги и испитување на производите, спроведе практично истражување за тоа како електричните автомобили функционираат во зима на многу пониски температури, т.е. околу 0°C. Испитувањето покажало дека при овие услови капацитетот на вградените акумулатори (батерии) се преполовува, а со самото тоа и дометот на елек ...

Објавено на: 18-07-2012 10:54

Повеќе

Екологија

И природата загадува

Планината-вулкан Руапеу на Нов Зеланд е еден од природните "загадувачи"Природата не е секогаш невина жртва на загадувањето. Така, исчезнувањето на водниот живот и загадувањето на оризовите полиња во и околу реката Банијапахит на островот Јава во Индонезија, не се должи на никаква човеково злодело туку за ова се виновни тиркизните води на едно езеро! Се работи за вода која го исполнува кратерот на активниот вулкан Кава Ижен, поради што обилува со варовнички киселини и ...

Објавено на: 17-07-2012 11:07

Повеќе

Медицина

Отчукувањето на биолошкиот часовник може да се замрзне

 Не сте го сретнале партнерот што сте го замислиле, имате материјални проблеми, сакате да се посветите на кариерата, но биолошкиот часовник безмилосно отчукува, проследен со опомените на мајките, бабите, стрините… Ослободување од оваа мора, како и намалување на стресот поради ова, пронајде науката. По долги експерименти и истражувања, д-р Алан Коперман (Alan Koperman), управник на Одделот за непл ...

Објавено на: 16-07-2012 12:11

Повеќе

Медицина

Нови полимерни материјали во наномедицината

 Во компанијата ИБМ постои одделение за добивање и развој на нови материјали со цел да се намали димензијата на компјутерскиот чип, а неговата искористеност да остане иста, па дури и поголема. Во последно време се работи на нови полимерни материјали што дејствуваат како органски полуспроводници или магнети или изолатори. Овде се обединуваат хемијата и нанотехнологијата и со време се увидело дека ...

Објавено на: 13-07-2012 11:22

Повеќе

Медицина

Нетолеранција на храна

 Веројатно ќе ве зачуди овој наслов особено кога скокаат цените и има хроничен недостаток на храна на глобален план, но прочитајте го текстот и ќе видите за што се работи! Секој петти жител на планетата, или 20% од популацијата има проблеми со нетолеранција на храна која се утврдува со тест на крвта, а не станува збор за општо познати симптоми на алергија. Всушност, станува збор за спречување кое ...

Објавено на: 12-07-2012 10:55

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Бетелгејз исфрла маса со неверојатна брзина

 Уметнички приказ на ѕвездата Бетелгез, која забрзано ја губи својата масаКога една ѕвезда доаѓа до крајот на својот живот, таа почнува да исфрла маса со неверојатна брзина. Новите набљудувања на суперџинот Бетелгез може да им помогнат на научниците во разбирањето на тоа како се остварува ова губење на масата. Набљудувањата направни со телескопот VLT на Европската јужна опсерваторија во Чиле, откриваат огромно исфрлање на гасови од ѕвездата Бетелгез, во соѕвездието Ори ...

Објавено на: 11-07-2012 10:15

Повеќе

Електроника

‘Easy DesignSim’, нова алатка за онлајн-симулација на Фуџицу

 Неодамна Fujitsu Semiconductor Europe (FSEU) ја пушти во употреба својата нова алатка за онлајн-симулација, првенствено наменета за нивните ИК за управување на моќност – PMIC (Power Management IC). “За инженерите-проектанти кои ги употребуваат овие производи на Фуџицу, ‘Easy DesignSim’ претставува навистина моќна алатка која овозможува квалитетна и разбирлива симулација давајќи онлајн-поддршка од ...

Објавено на: 11-07-2012 10:09

Повеќе

Прва Претходна ( Страница 36 од 40 ) Следна ПоследнаEuroimpex

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kabtel

Overnet

Alfaaudio

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.loging.mk

www.fitr.mk

Pretplata

GoEnglishMak

Tehnik Servis

Astronomija

365.com.mk

webparking.com.mk