Емитер - Списание за наука и техника Емитер - Списание за наука и техника

-

::Импресум ::Претплата ::Услуги ::Маркетинг ::Соработка ::Контакт

Пребарување:
Најава:
Email: Лозинка: Регистрирај се

E-Prodavnica

OnlineBroj

Sorabotka

ONLINE ВЕСТИ

Аудио и видеотехника

Поправка на звучници M-Audio Studiophile AV 40

 M-Audio е познат производител на електронски музички инструменти, звучници, микрофони, опрема за DJ-и, музички софтвер и друга дигитална аудио-опрема и ужива популарност кај многу продуценти, аудио-инженери и музичари. Парот звучници M-Audio Studiophile AV 40 за кој овде станува збор се преносни активни мониторски звучници, наменети за професионални креатори на мултимедиски содржини. Според информ ...

Објавено на: 29-08-2017 19:30

Повеќе

Омнибус

ФЕИТ целосно подготвен да ги прими новите бруцоши

 Факултетот за електротехника и информациски технологии на скопскиот Универзитет “Св. Кирил и Методиј“ е подготвен да ги прифати сите 650 идни бруцоши во учебната 2017/2018 година. “Новата учебна година ја почнуваме со нови иновирани студиски програми. Направивме модернизација на нашите програми во согласност со новите трендови во образованието на инженери по електротехника и информациски техн ...

Објавено на: 16-08-2017 17:39

Повеќе

Архитектура и градежништво

Каталог на линеарни топлински мостови во згради во сеизмички региони

 Во издание на Комората на овластени архитекти и овластени инженери на РМ, во тек е печатењето на најновата книга на д-р Петар Николовски, дипл. инж. арх., под горниот наслов. Топлинските мостови се “најегзотичниот“ дел од градежната физика, бидејќи математичките процедури за пресметка на нивните физички параметри се многу комплицирани и бараат употреба на скапи софтвери, што во секојдневната практ ...

Објавено на: 09-08-2017 19:41

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Вечерва има делумно затемнување на Месечината

Фотографија од делумното затемнување на Месечината од 2008 година, направена од страна на Скопското Астрономско ДруштвоЗатемнувањата на Месечината, а особено на Сонцето, се едни од поретките астрономски појави на небото, што не треба да се пропуштат. Вечерва на 7 август 2017 год. можеме да проследиме делумно затемнување на Месечината. Месечината ќе изгрее на исток во 19:38 веќе под полусенката на Земјата, а во мал дел од долу „нагризена“ и од целосната сенка од Земјата. Максимумот на делумното затемнување ќе биде ...

Објавено на: 07-08-2017 17:34

Повеќе

Макетарство и моделарство

Eвропско првенство за јуниори во категории Ф-1-А, Ф-Б, Ф-1-П

 Согласно предвидениот термин во периодот од 25 до 29. 7. 2017 се одржа Европското првенство за јуниори во категоријата Ф-1-А, Ф-1-Б, Ф-1-П во Прилеп. Навидум рутински, но сепак организаторот вложи максимални напори овај натпревар да е на висина и да се оправда довербата. Имено во десегашниот период се организирани многу Светски Купови за јуниори и сениори, а минатата година и Светско првенство за ...

Објавено на: 03-08-2017 20:20

Повеќе

Металство и машинство

Голема црвена промоција на Milwakee

 Еуроимпекс во своето 27 годишно работно искуство, бележи раст развој и успешно стопанисување во различни области вклучувајќи ги сите брендови кои ги застапува. Работењето на компанијата е фокусирано кон сите брендови подеднакво: Total масла, Valvoline масла, Banner акумулатори, 4 брендови на алати (Bahco, Irimo, Millwaukee и AEG), професионален тјунинг на возила со CSS, Alientech, Ragazzon и Vogtl ...

Објавено на: 05-07-2017 21:30

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Светски ден на астероидот

 Овој петок со почеток во 20:00 часот во МКЦ-Скопје, го одбележуваме Светскиот ден на астероидот. Имено, минатата година, Генералното собрание при Обединетите Нации официјално го прогласи 30-ти јуни за Светски ден на астероидoт, што за првпат се одбележува насекаде низ светот. По повод овој настан, Македонското астрономско друштво, Скопското астрономско друштво, Македонското истражувачко д ...

Објавено на: 28-06-2017 19:19

Повеќе

Екологија

Учениците од 25 основни училишта собраа еден тон отпадни батерии

 При крајот на училишната година, учениците од 25 основни училишта од 11 општини во Република Македонија, собраа приближно еден тон отпадни батерии со што демонстрираа високо ниво на еколошка свест уште во рана возраст. Големата еко акција за собирање отпадни батерии која е во организација на компанијата Елколект ДОО, започна оваа пролет и ќе трае заклучно со месец ноември, кога и официјално ќе ...

Објавено на: 12-06-2017 15:24

Повеќе

Автомобилска техника

Прво Tuning Show во Македонија

 Оваа недела, на 11 јуни со официјален почеток во 11 часот на паркингот на Макоил во Скопје е закажано првото воопшто Tuning Show во Македонија! Оваа, прва од овој вид манифестација кај нас со натпреварувачки карактер, ја организира Авто клубот Extreme Power City од Скопје. Регистрациите за учество на шоуто се примаа сè до 5-ти јуни на e-mail адресата на клубот или, пак, со пуштање на приватна п ...

Објавено на: 10-06-2017 19:44

Повеќе

Телекомуникации

Бесплатни содржини и услуги за корисниците на Телеком кои имаа прекин на услугите

 Корисниците на Македонски Телеком коишто имаа прекин на услугите во текот на завчерашниот ден како последица на невремето, во месец јуни ќе добијат бесплатни услуги и содржини како надомест. Сите корисници на телевизијата MaxTV ќе можат да ги гледаат бесплатно каналите вклучени во Sport HD и Pink & Grand пакетите, како и каналите M1и M1Gold. Корисниците на Smart постпејд услугите и Мagenta 1 пак ...

Објавено на: 25-05-2017 11:33

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Последната задача на орбитерот од мисијата Касини

 Во еден од претходните написи веќе објавивме дека мисијата “Касини - Хајгенс” (Cassini - Huygens), стаса до самиот нејзин крај по 13 годишно истражување на природата на Сатурновиот систем. Сега мисијата ја одработува нејзината последна задача; реализација на неколку истражувања од блиско растојание до простори, коишто досега не можеле да бидат истражувани, бидејќи досега немало соответни услови за ...

Објавено на: 25-05-2017 11:33

Повеќе

Омнибус

Македонска филхармонија со музика од најпопуларните видеоигри

 Македонската филхармонија приредува еден несекојдневен настан. Во новата концертна сала, на 1 јуни со почеток во 20 часот, ќе се одржи симфониски концерт под наслов „Видеоигра“, на кој ќе биде изведена музиката од најпознатите видео игри во светот, меѓу кои и од: Final Fantasy, The Legend of Zelda, Super Mario, Angry Birds, Grand Theft Auto, Battlefield, Pokemon, Tetris, World of Warcraft... Конц ...

Објавено на: 23-05-2017 23:29

Повеќе

Астрономија и астронаутика

Курс за црни дупки

 Астрономскиот центар Орион организира курс за ЦРНИ ДУПКИ. Предавањата ќе се одржат во 3 термини со почеток во четврток, 11 мај во 20:00 часот во амфитеатарот на Архитектонскиот факултет во Скопје. Подготвени се 8 предавања од области што ги допираат екстремните појави на црните дупки. Курсот е осмислен да биде од популарен карактер, што значи дека за негово следење не се потребни предзнаења. Пре ...

Објавено на: 08-05-2017 18:27

Повеќе

Омнибус

Револуција во маркетингот наречена Гемификација

 Gabe Zichermann (San Francisco) e таткото на гемификацијата и ќе ја одржи првата обука во Македонија на 4-ти мај во City Hall Скопје на тема "The power of Gamification, Engaging Design for Startups & Marketers: Lessons Learned and Ideas to Share" Без разлика дали сте маркетери, студенти, професори, претприемачи или програмери, научете како да интегрирате гемификација во секојдневните маркетинг ...

Објавено на: 03-05-2017 22:36

Повеќе

Омнибус

AIRBAG за велосипедисти

 Безбедноста во сообраќајот нема цена. Знаејќи ја оваа девиза шведската фирма Ховдинг (Hovding) лансира на пазарот ербег за велосипедисти. По долгогодишни испитувања е утврдено дека 8 пати повеќе потреси на мозокот се случуваат при употреба на класичната заштита со велосипедската кацига во однос на новата ербег заштита. Оваа многу иновативна заштита можете да ја видите на приложените фотографии. Ид ...

Објавено на: 29-04-2017 15:43

Повеќе

Автомобилска техника

По 2025 година автомобили само на струја!

 Се кристализира ситуацијата со алтернативниот погон на моторните возила и денес може слободно да се рече дека електричната енергија (ќе) е доминантен погон за нив. Имено, повеќе земји од ЕУ (Германија, Данска, Норвешка,...) веќе донесоа закони со коишто се забранува продажбата на нови бензински и диселски автомобили по 2025 година. Ова значи дека електричните возила ќе станат доминантна алтернатив ...

Објавено на: 21-04-2017 17:34

Повеќе

Омнибус

Меморандум за соработка помеѓу ФЕИТ и СОСУ “ИЛИНДЕН“

 Официјалнот потпишување на меморандумот за сорботкаДенес во Скопје е потпишан меморандум за соработка помеѓу Факултетот за електротехника и информациски технологии – ФЕИТ и средното општинско стручно училиште "Илинден", со главна цел се поттикне квалитетниот кадар и да се создадат услови за младите да останат во Македонија. Меморандумот го потпишаа деканот на ФЕИТ, проф. д-р. Димитар Ташковски, директорот на Средното општинско стручно училиште "Ил ...

Објавено на: 20-04-2017 17:09

Повеќе

Автомобилска техника

Иднината е електричниот модел ŠKODA Vision E

 Претставувањето на Škoda на автомобилскиот саем во Шангај 2017, кој ќе се одржи од 19 до 28 април, вклучува и електричен автомобил.Со претставувањето на Vision E, компанијата ја прикажува својата визија за иднината на брендот. Емотивно дизајниран, со пет врати, електричниот SUV може самостојно да помине до 500 km на електрична енергија и го исполнува нивото бр. 3 на автономност. ŠKODA интензивно р ...

Објавено на: 30-03-2017 23:35

Повеќе

Макетарство и моделарство

Куп Скопје 2017 и 4-та Изложба на макети, диорами и минијатури

 Како и минатата година и оваа година во периодот од 3-ти до 5-ти Март, макетарскиот клуб “Мајор Михајло Ивановски – Микс” организира изложба на макети, диорами и минијатури. Изложбата веќе третта година по ред ќе се одвива во просториите на Домот на АРМ. Овој настан како и минатите два (2015-тата и 2016-тата година) ќе има интернационален карактер, а по минатогодишниот голем успех, членовите на кл ...

Објавено на: 25-02-2017 14:09

Повеќе

Екологија

Е-ОТПАД – најбрзо растечкиот вид на отпад во светот

 Загадувањето е веќе добро познат поим во целиот свет и тема на многу дебати. Информираноста на граѓаните расте, а со тоа и нивната свест за селектирање и управување со сопствениот отпад. Сепак, на глобално ниво, навистина голем број на луѓе, од навика или неинформираност, сè уште ги фрлаат своите стари електрични и електронски апарати и батерии во кантата за отпадоци заедно со остатоците од храна ...

Објавено на: 13-02-2017 18:41

Повеќе

Прва Претходна ( Страница 2 од 36 ) Следна Последна



Euroimpex

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kabtel

Overnet

Alfaaudio

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.loging.mk

www.fitr.mk

Pretplata

GoEnglishMak

Tehnik Servis

Astronomija

365.com.mk

webparking.com.mk